poniedziałek, 7 września 2020

KM Aktywni Sochaczew na 11. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

6 września 2020 na długo zostanie zapamiętany przez lekkoatletów KM Aktywni Sochaczew. Dziewięcio - osobowa grupa wraz z trenerem Emanuelem Zimnym udała się do Chorzowa na 11. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej.

11. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to jedna z największych światowych imprez lekkoatletycznych. W tym roku do Chorzowa przyjechało ok. 50 medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Miting był częścią elitarnego cyklu World Athletics Continental Tour Gold.
Jak przystało na tak wielką sportowo imprezę padło wiele cennych wyników.
Johannes Vetter (Niemcy) posłał oszczep na odległość 97.76. Jest to drugi wynik w historii lekkiej atletyki. Do rekordu Świata Jana Zeleznego z 1996 roku brakło 72 centymetrów. Michał Kurowski był drugi, a Cyprian Mrzygłód - trzeci.
Wspaniały wynik padł w pchnięciu kulą. W konkurencji tej Amerykanin Ryan Crouser wygrał wynikiem 22.70 co jest 9 wynikiem w Świecie w historii tej konkurencji. Michał Haratyk był drugi, a Konrad Bukowiecki czwarty.
Swój drugi wynik w karierze rzuciła oszczepem Maria Andrejczyk - czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. 65.70 - jest od niedzieli nowym rekordem mityngu.
Wielki pojedynek stoczyły ze sobą sprinterki na dystansie 100 metrów. Nasza reprezentantka Ewa Swoboda (medalistka halowych Mistrzostw Europy- złoto w Glasgow i brąz w Belgradzie) rywalizowała m.in z Dafne Schippers (srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, pięciokrotną medalistką Mistrzostw Świata, siedmiokrotną medalistką Mistrzostw Europy). Ostatecznie pojedynek wygrała Schippers (11.29) przed Swobodą (11.34).
W biegu na 400 metrów kobiet oglądaliśmy walkę "czterech Aniołków Matusińskiego" tj. Justynę Święty - Ersetic, Ige Baumgart - Wittan, Małgorzatę Hołub - Kowalik, Patrycję Wyciszkiewicz - Zawadzką. Bieg wygrała Justyna Święty - Ersetic z najlepszym własnym wynikiem w obecnym sezonie 51.33.
Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet przyniósł rekord Polski U20. Obecnie wynosi on 13.19 i należy do Pii Skrzyszowskiej.
W rzucie młotem mężczyzn wspaniały pojedynek stoczyli nasi mistrzowie Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki. Zwyciężył Fajdek (79.81) przed Nowickim (78.88).
Wśród kobiet w młocie zwyciężyła rekordzistka Francji Alexandra Tavernier przed Malwiną Kopron, Katarzyną Furmanek i Joanną Fiodorow.
Bieg na 400 metrów wygrał Karol Zalewski 45.75. Pokonując m.in reprezentantów Holandii, Wielkiej Brytanii i USA.
Ciekawie i szybko było w biegu na 800 metrów mężczyzn. Wygrał Kenijczyk Ferguson Cheruiyot (1:45.30). Ciekawy pojedynek stoczyli Adam Kszczot (1:45.64) i Marcin Lewandowski (1:45.77). Obydwa wyniki Polaków to ich najlepsze rezultaty w tym sezonie.
Piękny bieg oglądaliśmy na dystansie 1500 metrów. Wygrała go Brytyjka Laura Muir (3.58.24) jest to rekord mitingu. Na drugim miejscu finiszowała Sofia Ennoaui (3.59.70). Dla Polki jest to rekord życiowy i drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki.
W skoku o tyczce zwyciężył Piotr Lisek (5.82). Pokonał m.in Pawła Wojciechowskiego, Sama Kendricksa i Renaud'a Lavillnie.
Mistrz Świata z Dohy Daniel Stahl (Szwecja) wygrał rzut dyskiem (67.01) pokonując min. mistrza Świata z Londynu - Litwina Gudziusa Andruisa.

Wśród tak wielkich i błyszczących lekkoatletycznych gwiazd w biegu dzieci na dystansie 4x100 metrów wystartowały zawodniczki KM Aktywni Sochaczew. Skład naszej klubowej sztafety U14 pobiegł w składzie Maja Madanowska, Natalia Hoyer, Gabriela Flis i Patrycja Ptaszyńska. Dziewczyny zajęły 8 miejsce. Zaznaczyć trzeba że sztafety były elementem pokazowym i niektóre drużyny biegały składami mieszanymi (chłopcy i dziewczęta). Ogromnie cieszy nas nowy najlepszy wynik zespołu 59.56. Poprawiony od ostatniego startu o ponad sekundę. Wrażenia biegu przy 15000 publiczności i dopingu na pewno zostaną zapamiętane na zawsze. Wydarzenie to z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszą pracę i rozwój sochaczewskiej ekipy lekkoatletycznej - KM Aktywni Sochaczew.
KM Aktywni Sochaczew to również wolontariusze (na co dzień czynne zawodniczki): Julia Skomiał, Michalina Gosik, Weronika Krzemińska, Wiktoria Ostaszewska, Martyna Orlińska. Dziewczyny pomagały/asystowały w pracach wspomagających przebieg i organizację zawodów sportowych.

Zapraszam do obejrzenia kilku fotek z Chorzowa (poniżej) a więcej znajdziecie w linku: https://www.facebook.com/Emek_w_biegu-356447054916223/photos/pcb.738750753352516/738748673352724