wtorek, 7 marca 2017

Podstawowe informacje o Teście Coopera...skąd?, po co?, dlaczego?, jak?

Wiele osób zadaje mi pytanie co to jest Test Coopera? Po co jest? Jak się do niego przygotować? Czy jest dla każdego? Czy tylko się biega? itp. Pytania te w większości związane są z organizacją Sochaczewskiego Testu Coopera. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na większość pytań jakie do mnie docierają. Zapraszam do krótkiej lektury.
Test Coopera na stadionie.
Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana w 1968 roku, na potrzeby amerykańskiej armii. Za jego twórcę uważa się Kennetha Coopera - lekarza odpowiedzialnego za selekcję poborowych do armii amerykańskiej.
Test miał służyć ocenie kondycji rekrutów. W późniejszym czasie "przeniósł się" z wojska do sportu, a następnie "do cywila" i stał się powszechnie używanym narzędziem do określania maksymalnej wydolności tlenowej. Ocena jest prosta - wynika z dystansu pokonanego przez 12 minut. Próbę testową należy wykonać najlepiej na stadionie lekkoatletycznym, ze względu na płaską powierzchnię, jak również dobre oznakowanie trasy.
Test Coopera nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli podchodzimy do testu "diagnostycznie" i chcemy tylko ocenić aktualną wydolność. Wystarczy że przed samym testem zrobimy krótką rozgrzewkę. Następnie zaliczmy go w miarę swoich możliwości. 
W podejściu "sportowym" możemy już układać taktykę. Wygląda ona podobnie jak w większości przypadków biegania dystansów średnich tj. na początku ostrożnie a w miarę upływu czasu przyspieszamy. Maksimum możliwości zostawiając na ostatnie minuty,  w zależności jak jesteśmy wytrenowani. Wydolności nie da się poprawić z dnia na dzień. Przy "sportowym" podejściu do testu, należy rozpocząć przygotowania przynajmniej na 3-4 tygodnie przed planowanym startem. W takim przygotowaniu proponuję stosować jogging 20-30 minut powinno wystarczyć. Treningi przeplatać trzeba odcinkami od 100 metrów do 1 kilometra bieganymi ze znaczną prędkością.  
Test Coopera nie ma ograniczeń wiekowych, ani tym bardziej zależnych od płci. 
Tabele Testu Coopera. Źródło:www.testcoopera.pl

Dlatego warto spróbować, wykorzystać okazję i samemu "przebadać się" Testem Coopera: Szczegóły w linku: http://emekwbiegu.blogspot.com/p/trener-biegania-zawody.html

Test Coopera ma również inne odmiany tj. pływacki test Coopera, na rowerze, czy nawet wykonując tylko marsz. Oczywiście obowiązują inne tabele porównawcze niż ta powyżej.

Opracował Emanuel Zimny
Źródła:
Wikipedia oraz www.testcoopera.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz